«Ημερίδα γνωριμίας με το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης και το εκπαιδευτικό πρόγραμμά του» 3/10/2016

Τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Φθιώτιδας, ενόψει  της περιόδου Οκτωβρίου ? Νοεμβρίου, όπου κυριαρχούν κορυφαίες επέτειοι με γενικό αλλά και τοπικό χρώμα, διοργανώνουν ημερίδα για εκπαιδευτικούς στις 3 Οκτωβρίου, στην αίθουσα του μουσείου.Το «Μουσείο Εθνικής Αντίστασης 1940-44» ιδρύθηκε το 2009. Στεγάζεται στο Δημαρχείο Λαμίας (οδός Φλέμιγκ – κτίριο πρώην Νοσοκομείου), στο ΒΑ τμήμα του ισογείου. Περιέχει μια σειρά από εκθέματα (στολές, όπλα, ημερολόγια, προσωπικά αντικείμενα, λάφυρα κλπ), φωτογραφίες, χάρτες, εφημερίδες και άλλο υλικό, το οποίο αναφέρεται στην περίοδο αυτή είτε χρονολογικά είτε θεματικά.Το Μουσείο μπορούν να επισκέπτονται ομάδες μαθητών, ύστερα απο συνεννόηση με τον υπεύθυνο του Μουσείου.