Βιωματικές δράσεις μαθητών/τριών στο Καλλίδρομο 5 Μαΐου 2017

Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Ν. Φθιώτιδας, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Στυλίδας – Υπάτης  και τη Σχολική Σύμβουλο Ειδικής Αγωγής 13ης Εκπ/κής Περιφέρειας, οργανώνει εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών/τριών του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Φθιώτιδας (ΕΕΕΕΚ) και του Ειδικού Γυμνασίου Λαμίας στο  Καλλίδρομο, την Παρασκευή 5 Μαΐου 2017.

Σκοπός της εκπαιδευτικής επίσκεψης είναι να παρουσιαστούν στα παιδιά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του φυσικού περιβάλλοντος του Καλλίδρομου και μέσω βιωματικών δραστηριοτήτων, να ζήσουν την εμπειρία του φυσικού τοπίου.

08:30 Αναχώρηση

09:30 Άφιξη στο πεδίο (μονοπάτι κοντά στην Ι.Μ. Δαμάστας)

10:00 Γνωριμία με την χλωρίδα του Καλλίδρομου (Δρ. Πηνελόπη Δεληπέτρου, Βοτανικός, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) – Διάρκεια 1 ώρα

11:30 Βιωματικά παιχνίδια Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Στελέχη του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Στυλίδας – Υπάτης,  Υπ. Σχολικών Δραστηριοτήτων) – Διάρκεια 1 ώρα