«Βιωματικό Σεμινάριο Επιχειρηματολογίας – Αντιλογίας» 26 Ιουνίου 2017

Η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων κ. Πολυμέρου Καλλιόπη και το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Φθιώτιδας συνδιοργανώνουν «Βιωματικό Σεμινάριο Επιχειρηματολογίας ? Αντιλογίας» στο 6ο Λύκειο Λαμίας από τις 09:00 π.μ – 13:00 μ.μ.

προκειμένου να μπορούν τα σχολεία να προγραμματίσουν τις δράσεις τους κατά το επόμενο σχολικό έτος 2017-2018.Είναι σημαντικό, να ενισχυθεί η καλλιέργεια της σκέψης και η επαφή των μαθητών με θέματα που, ενώ δεν διδάσκονται στα σχολεία σε ειδικό και συγκεκριμένο μάθημα, βρίσκονται διάχυτα σε όλο το εύρος της διδακτέας ύλης και είναι ευρύτερα γνωστά από τον τύπο και τα ΜΜΕ. Η επαφή των μαθητών με σοβαρά ζητήματα γενικότερου ενδιαφέροντος έχει ως συνέπεια την προετοιμασία τους για το μελλοντικό τους ρόλο ως σκεπτόμενων πολιτών της δημοκρατικής πολιτείας.