Επιστημονική Ημερίδα με θέμα: “Ανάπτυξη και διαχείριση της παράκτιας ζώνης”

Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 10:00

To T.E.I Στερεάς Ελλάδας – Τμήμα Δασοπονίας & Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος, το Istituto di Biometeorologia – Consiglio Nazionale delle Ricerch (IBIMET –CNR) της Ιταλίας, ο Δήμος Στυλίδας το ΚΠΕ Στυλίδας Υπάτης, με την υποστήριξη της Περιφέρειας  Στερεάς Ελλάδας, του Δήμου Λαμιέων,  της Περιφερειακής  Ένωσης Δήμων Στερεάς Ελλάδας, της Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, του Δήμου Λοκρών και του Δικτύου Παράκτιον –PARACTION με την ευγενική συμμετοχή του Λιμεναρχείου Στυλίδας, προσκαλεί στην Ημερίδα – Ελληνο – Ιταλικη συνάντηση με θέμα: «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΤΙΑΣ ΖΩΝΗΣ» που θα πραγματοποιηθεί στη Στυλίδα Φθιώτιδας στο κτήριο Ο.Σ.Κ Πάρκο του Λαού, την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 10:00, τους μαθητές/τριες και τους εκπαιδευτικούς του Γυμνασίου και Λυκείου Στυλίδας.
Στόχος: Να ευαισθητοποιηθούν αλλά και να αποκτήσουν οι μαθητές/τριες μια ακόμη εμπειρία για το μακρύ ταξίδι της μετανάστευσης μέσα από την παρατήρηση των μεταναστευτικών πουλιών με φόντο τη θάλασσα του Μαλιακού κόλπου και τους υγρότοπους των εκβολών του ποταμού Σπερχειού. Ειδικότερα η δράση αυτή έχει στόχο την ευαισθητοποίηση των πολιτών και ιδιαίτερα των νέων σχετικά με την ανάγκη για προστασία που έχουν τα μεταναστευτικά πουλιά, τη διατήρηση των μεταναστευτικών διαδρομών που ακολουθούν καθώς και των βιοτόπων όπου τα πουλιά  σταθμεύουν για να τραφούν και να ξεκουραστούν ώστε να συνεχίσουν το μακρύ και κοπιώδες ταξίδι προς τις περιοχές του ξεχειμωνιάσματος.