Συνάντηση για εκπαιδευτικών σε ζητήματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων και αποδοχής της διαφορετικότητας

Λαμία, 18 Φεβρουαρίου 2019 ώρα 17.30 – 19.30 6ο Γυμνάσιο

Οργάνωση: Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση, Ύπατη Αρμοστεία ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα. Συνεργασία: Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας. Η συνάντηση  στοχεύει: α) στην ανατροφοδότηση, ανταλλαγή ιδεών, για σχεδιασμό μελλοντικών δράσεων  και δραστηριοτήτων στα σχολεία (εγκεκριμένα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων,  θεματική εβδομάδα, ευέλικτη ζώνη, project κ.α  ) καθώς και β) τη τελική παρουσίαση και προβολή των δράσεων,όσον αφορά την ευαισθητοποίηση σε ζητήματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων και αποδοχής της διαφορετικότητας γενικότερα και  δικαιωμάτων των προσφύγων ειδικότερα, με αξιοποίηση του υλικού και των βιωματικών εργαστηρίων.

www.humanrights.theatroedu.gr