Πρόσκληση σε επιμορφωτική συνάντηση νεοδιόριστων εκπαιδευτικών

H Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στα πλαίσια της νέας εισόδου των νεοδιόριστων στην εκπαιδευτική διαδικασία, προσκαλεί τους εκπαιδευτικούς σε μια επιμορφωτική ενημέρωση – γνωριμία.

Τα θέματα που θα αναπτυχθούν:

• Το σχολικό κλίμα,
  • Μαθησιακή συμπεριφορά,
  • Εφαρμογή σχολικών κανονισμών,
  • Πρόληψη και αντιμετώπιση φαινομένων σχολικής βίας και εκφοβισμού,
  • Συνεργασία εκπαιδευτικών και οικογένειας,
  • Διδακτικές προσεγγίσεις και σύγχρονες μέθοδοι διδασκαλίας,
  • Βασικές αρχές για την αξιολόγηση των μαθητών και μαθητριών,
  • Παιδαγωγική υποστήριξη μαθητών με ιδιαιτερότητες μάθησης.

Εισηγητές: Ελένη Παπαντωνίου ΠΕ02 και Χαράλαμπος Ανδριόπουλος ΠΕ01 Συντονιστές  εκπαιδευτικού έργου,  Παπαγιαννοπούλου Πολυξένη ΠΕ 88.03 υπ. Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί «δια ζώσης» στην αίθουσα τελετών του 5ου Γυμνασίου Λαμίας σε ομάδες και ώρες προκαθορισμένες και θα τηρούνται αυστηρά όλα τα μέτρα προστασίας και προφύλαξης από τον covid19. Για την αυστηρή τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων και την μείωση της πιθανότητας διασποράς απαιτείται από τους προσερχόμενους εκπαιδευτικούς  πιστοποιητικό εμβολιασμού ή αρνητικό rapid test.

1η ΟΜΑΔΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3-9-2021 ΩΡΑ 9:00

2η ΟΜΑΔΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3-9-2021 ΩΡΑ 11:00

3η ΟΜΑΔΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 6-9-2021 ΩΡΑ 9:00 Π.Μ.

4η ΟΜΑΔΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 6-9-2021 ΩΡΑ 11:00 Π.Μ.