ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ για τα ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ του ΙΕΠ στο Βόλο

Ο Οργανισμός Agape-Αγάπη διοργανώνει Εκπαιδευτική Διαδραστική Ημερίδα με τίτλο “DreamMakers-DreamBreakers/ Ονειροπλάστες-Ονειροθραύστες” που θα λάβει χώρα στην πόλη του Βόλου (αίθουσα ERGON SHOWGROUND -Πολυχώρος ‘Τσαλαπάτα’) το Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2021 (από τις 9.00 έως τις 17.00).

Η Ημερίδα απευθύνεται στους εν ενεργεία μόνιμους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που διδάσκουν σε μαθητές και μαθήτριες των τάξεων:  Ε’ & Στ’ Δημοτικού και Α’,Β’, Γ’ Γυμνασίου -όλων των τύπων σχολείων- και  έχουν ήδη επιλέξει ή προτίθενται να επιλέξουν το Πρόγραμμα στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Στην Εκπαιδευτική Διαδραστική Ημερίδα, η οποία προσφέρεται Δωρεάν από τον Οργανισμό Agape-Αγάπη, θα πραγματοποιηθούν τέσσερα ξεχωριστά εργαστήρια τα οποία θα λειτουργήσουν παράλληλα και κυκλικά για όλους τους συμμετέχοντες. Μπορείτε να δείτε εδώ το αναλυτικό πρόγραμμα της Ημερίδας (Το μεσημεριανό και τα coffee breaks παρέχονται δωρεάν)

Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “DreamMakers-DreamBreakers/Ονειροπλάστες-Ονειροθραύστες” έχει εγκριθεί από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, έχει ενταχθεί στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων του ΙΕΠ και μπορείτε να το δείτε εδώ. Το πρόγραμμα αυτό έχει ως στόχο να βοηθήσει τους μαθητές να αναπτύξουν υγιείς στόχους και όνειρα για τη ζωή, να τους ενθαρρύνει να υιοθετήσουν συμπεριφορές που θα τους βοηθήσουν να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους («ονειροπλάστες»), αλλά και να αποφύγουν στάσεις και επιλογές που θα μπορούσαν να αποτελέσουν εμπόδιο στην πραγματοποίηση των ονείρων τους («ονειροθραύστες»).Μπορείτε να δείτε εδώ τον Πίνακα Περιεχομένων.

Να σημειωθεί ότι η  διοργάνωση της Ημερίδας εναρμονίζεται με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις σχετικά με τη συμμετοχή σε δια ζώσης εκπαιδευτικές διαδικασίες, έτσι η συμμετοχή σε αυτήν επιτρέπεται αποκλειστικά και μόνο με την επίδειξη της βεβαίωσης εμβολιασμού/νόσησης SARS-Cov-2.

Μπορείτε να ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ  στο www.agape.gr/epimorfosi

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Διαδραστικής Ημερίδας_ AGAPE