Ένα πρόγραμμα για παιδιά με οπτική αναπηρία στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μία μπάλα για όλους – Λευκές Σημαίες” είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και για το 2021-22 για όλα τα σχολεία της χώρας.

Μέχρι στιγμής έχουν χαρτογραφηθεί 170+ σχολεία (Ειδικά και Γενικά Νηπιαγωγεία – Δημοτικά – Γυμνάσια – Λύκεια) σε όλη την Ελλάδα όπου φοιτούν και παιδιά με οπτική αναπηρία και έχουν σταλεί δωρεάν 700+ πακέτα που περιλαμβάνουν την ειδική μπάλα και για τυφλά παιδιά/ dvd με ασκήσεις με τη χρήση της ειδικής μπάλας/ ειδικές μάσκες/ οδηγίες και σε γραφή Braille.
Αν στο σχολείο σας φοιτά παιδί με πρόβλημα όρασης και θέλετε να παραλάβετε δωρεάν εκπαιδευτικό υλικό, μπορείτε να στείλετε ένα email στο orama2003@gmail.com με την πλήρη διεύθυνση του σχολείου και τον αριθμό των παιδιών με πρόβλημα όρασης.  Μπορείτε να παρακολουθήσετε το προωθητικό video της παγκόσμιας καμπάνιας, https://www.youtube.com/watch?v=znCC2fhgFMA,

Το πρόγραμμα στοχεύει στην κοινωνικοποίηση του παιδιού με οπτική αναπηρία και στην ενσυναίσθηση των υπόλοιπων παιδιών.

Όραμα Νέων Youthorama
Ηλίας Μάστορας