Πρόσκληση συμμετοχής στο Τοπικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Πολιτιστικών Θεμάτων.

Τίτλος: «Βιωματική Μάθηση, Δράσεις και ενημερώσεις σε Ιστορικούς-Πολιτιστικούς και Περιβαλλοντικούς Χώρους.Γνωρίζω τον τόπο μου ακολουθώντας τα Βήματα της Ιστορίας και του Πολιτισμού από το Χθες στο Σήμερα». (Δ.Δ.Ε Δράμας, υπ. Σχολικών Δραστηριοτήτων)

Το Δίκτυο θα διαρκέσει έως και τον Ιούνιο του 2023 και απευθύνεται σε όλες τις βαθμίδες
της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Ειδικό αφιέρωμα-δράση του ΤΘΔΠΕΠΘ για το σχολικό έτος 2021-22 από 15 προγράμματα εκπαιδευτικών και μαθητών/-τριών που συμμετέχουν στο δίκτυο, για τα εκατό (100) χρόνια από τον Ξεριζωμό των προσφύγων του Ελληνισμού της Ανατολής (Θράκης, Πόντου, Μικράς Ασίας) με θέμα: «1922-2022 100 χρόνια από τον ξεριζωμό 100 χρόνια στη νέα πατρίδα»

Εκπαιδευτικοί και μαθητές/-τριες καλούνται να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν ένα λεύκωμα-αφιέρωμα μέσα από φωτογραφίες, κείμενα ή μαρτυρίες προφορικές, γραπτές και κάθε είδους πηγές-πόρους, για τα 100 χρόνια από τον ξεριζωμό ή να παράξουν πολυτροπικό υλικό σχετικό με το κεντρικό θέμα του ΤΘΔΠΕΠΘ «Γνωρίζω τον τόπο μου ακολουθώντας τα Βήματα της Ιστορίας και του Πολιτισμού από το Χθες στο Σήμερα».

Πρόταση συμμετοχής ΤΘΔΠΕΠΘ 2021-22 Υπεύθυνοι-Σχολεία-ΚΠΕ