Παράταση υποβολής περιλήψεων στο 7ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ “Εκπαίδευση και Πολιτισμός στον 21ο αιώνα”

Υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων
Υπό την αιγίδα του Ομίλου για την UNESCO Πειραιώς και Νήσων

Παράταση υποβολής περιλήψεων έως τις 28 Φεβρουαρίου

Tο Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του ΕΚΕΔΙΣΥ και η Παιδαγωγική Εταιρεία Ελλάδος σε συνεργασία με το Τμήμα Διοίκησης Τουρισμού του Πανεπιστημίου Πατρών οργανώνουν στις 15-17 Απριλίου 2022 διαδικτυακά το 7ο Πανελλήνιο Συνέδριο με τίτλο «Εκπαίδευση και Πολιτισμός στον 21ο αιώνα».

Κρατώντας τις ίδιες θεματικές και το 7ο Συνέδριο στόχο έχει να παρουσιάσει τις σύγχρονες εκπαιδευτικές, παιδαγωγικές, μουσειολογικές, μουσειοπαιδαγωγικές θεωρίες, απόψεις, προτάσεις, πρακτικές ενισχύοντας την αλληλεπίδραση και την ανταλλαγή απόψεων  ανάμεσα σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης και των πολιτιστικών φορέων και μουσείων.

Το Συνέδριο απευθύνεται σε στελέχη της εκπαίδευσης, εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων, μουσειολόγους, μουσειοπαιδαγωγούς, φοιτητές, σπουδαστές, ερευνητές,  εμψυχωτές ομάδων άτυπης εκπαίδευσης και σε όποιον ενδιαφέρεται για τις θεματικές του.

Για την άρτια τέλεση του συνεδρίου υπάρχει η δυνατότητα συμμετοχής με δύο τρόπους: σύγχρονα (παρουσίαση της εισήγησής σας μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας Zoom) ή ασύγχρονα (αποστολή του αρχείου της εισήγησής σας, το οποίο θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου).

Το πρόγραμμα του Συνεδρίου περιλαμβάνει:

α. Προφορικές ανακοινώσεις

β. Θεματικά Συμπόσια (συμμετοχή μόνο με σύγχρονο τρόπο)

γ. Εργαστήρια (συμμετοχή μόνο με σύγχρονο τρόπο)

δ. Αναρτημένες ανακοινώσεις – e-Posters

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ

Οι θεματικές ενότητες του Συνεδρίου είναι οι εξής:

• Πολιτισμός και Τέχνες στην Εκπαίδευση
  • Μουσειοπαιδαγωγική
  • Εκπαιδευτικά Προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων
  • Εκπαιδευτικά Προγράμματα Πολιτιστικών Φορέων και Μουσείων
  • Εκπαίδευση και Λογοτεχνία
  • Καινοτόμες διδακτικές πρακτικές
  • Αναλυτικά προγράμματα και σχολικά εγχειρίδια
  • Διαπολιτισμική Προσέγγιση
  • Ειδική αγωγή
  • Εκπαίδευση Ενηλίκων
  • Εκπαιδευτική Πολιτική
  • Εκπαιδευτική Έρευνα
  • Ιστορία της Παιδαγωγικής και της Εκπαίδευσης
  • Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης
  • Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση
  • Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης
  • Ευρωπαϊκή Διάσταση στην Εκπαίδευση και στον Πολιτισμό
  • Εξ αποστάσεως Εκπαίδευση

Οι εισηγητές μπορούν να προτείνουν και άλλες θεματικές που εμπίπτουν στο πεδίο των βασικών επιστημονικών αξόνων του Συνεδρίου.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΕΡΙΛΗΨΗΣ

Όσοι ενδιαφέρονται να λάβουν μέρος με προφορική ή αναρτημένη ανακοίνωση ή με εργαστήριο θα πρέπει να στείλουν τον τίτλο και την περίληψη της ανακοίνωσής τους (έως 300 λέξεις) μέσω της ηλεκτρονικής φόρμας που βρίσκεται στην ιστοσελίδα ekedisyconference.weebly.com έως τις 21 Φεβρουαρίου 2022.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

Υποβολή περιλήψεων: 28 Φεβρουαρίου 2022

Ημερομηνία έγκρισης προτάσεων7 Mαρτίου 2022

Διεξαγωγή συνεδρίου15-17 Απριλίου 2022

ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

• Συμμετοχή με ανακοίνωση: 50€ (περιλαμβάνει δυνατότητα συμμετοχής σε βιωματικά εργαστήρια, πρακτικά σε ηλεκτρονική μορφή, βεβαίωση παρακολούθησης και βεβαίωση συμμετοχής σε εργαστήριο). Σε περίπτωση συμμετοχής άνω του ενός συνέδρου ανά ανακοίνωση, ο κάθε σύνεδρος εγγράφεται ξεχωριστά.
  • Παρακολούθηση συνεδρίου: 30€ (περιλαμβάνει δυνατότητα συμμετοχής σε βιωματικά εργαστήρια, πρακτικά σε ηλεκτρονική μορφή, βεβαίωση παρακολούθησης και βεβαίωση συμμετοχής σε εργαστήριο) / 20€ για προπτυχιακούς – μεταπτυχιακούς φοιτητές
  • Για τα Μέλη του Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης και της Παιδαγωγικής Εταιρείας Ελλάδος το κόστος θα είναι για συμμετοχή με ανακοίνωση 40€ και για την παρακολούθηση του Συνεδρίου 20€.

Η καταβολή του χρηματικού ποσού από όλους τους εισηγητές κάθε ανακοίνωσης για την εγγραφή τους στο Συνέδριο είναι απαραίτητη προκειμένου τα ονόματά τους να καταχωρηθούν στο πρόγραμμα και στον τόμο των περιλήψεων. Μετά την εγγραφή στην ιστοσελίδα θα δίνονται οδηγίες για την καταβολή του ποσού.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ‒ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Γραμματεία συνεδρίου:  Θάνος Φουργκατσιώτης, Έλλη Λαμπαδαρίδου