Δράσεις Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2022-2023 του Φο.Δ.Σ.Α (μέχρι τις 21-10 -2022 οι δηλώσεις συμμετοχής των σχολείων

Ο Περιφερειακός Φο.Δ.Σ.Α Στερεάς Ελλάδας ΑΕ, οργανώνει, σε συνεργασία με την εκπαιδευτική κοινότητα, τους Δήμους – Μέλη του και τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προγράμματα ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης των μαθητών των Δημοτικών Σχολείων & Γυμνασίων των Δήμων -Μελών του.σε θέματα ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ & ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ.
Τα προγράμματα θα εκπονούνται σε συνεργασία με κάθε σχολείο και θα περιλαμβάνουν προβολή video και κινουμένων σχεδίων με θέμα την ανακύκλωση, κομποστοποίηση κλπ., εκθέσεις, δράσεις ζωγραφικής, διάφορα βιωματικά παιχνίδια όπως θεατρικό παιχνίδι, δράσεις καθαρισμού, ξενάγηση σχολείων σε ΧΥΤΑ (Χώρους Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων), κ.ά.
Στόχος είναι η συνεχής συμμετοχή του συνόλου των μαθητών όλων των σχολείων στα άνω προγράμματα
καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Το τελικό πρόγραμμα, με το περιεχόμενό του, την διάρκεια και τον τόπο διεξαγωγής, θα καθοριστεί σε
συνεργασία με το κάθε σχολείο.
Επίσης, προκηρύσσουμε διαγωνισμό καλύτερης κατασκευής με ανακυκλώσιμα-κομποστοποιήσιμα
υλικά για το σχολικό έτος 2022-2023. Το κάθε σχολείο μπορεί να δηλώσει συμμετοχή στον παραπάνω
διαγωνισμό ο οποίος θα λήξει το Πάσχα του 2023 και έως το καλοκαίρι θα διοργανωθούν εκθέσεις των
κατασκευών σε σημεία που θα υποδείξει ο κάθε Δήμος.
Η συμμετοχή και συμβολή των σχολείων στις άνω περιβαλλοντικές δράσεις είναι καθοριστικής σημασίας στην ανάπτυξη πρακτικών φιλικών προς το περιβάλλον όπως είναι η ανακύκλωση, η κομποστοποίηση και των θετικών αποτελεσμάτων τους.
Υπενθυμίζουμε πως τα σχολεία της Περιφέρειάς μας σε συνεργασία με τον ΦοΔΣΑ Στερεάς Ελλάδας και
τους Δήμους – Μέλη του συμμετείχαν ενεργά κατά το παρελθόν στο μεγάλο πρόγραμμα της ανακύκλωσης σχολικών βιβλίων «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ», καθιστώντας την Περιφέρειά μας πρωταθλήτρια, συγκεντρώνοντας το 50% της ανακύκλωσης των σχολικών βιβλίων όλης της χώρας. Το πρόγραμμα «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ» θα ενεργοποιηθεί ξανά προς το τέλος της σχολικής περιόδου (Μάιος 2023).

Τα σχολεία που επιθυμούν την συμμετοχή τους στις παραπάνω δράσεις, θα πρέπει να μας δηλώσουν τη
διάθεσή τους μέχρι τις 21 Οκτωβρίου 2022, για την ένταξή τους στο πρόγραμμα και τον εύρυθμο
προγραμματισμό των σχετικών δράσεων στο τηλ. 22620-80821

Πληροφορίες: Σοφία Λακιώτη