5ο Φεστιβάλ Τέχνης και Ψυχικής Υγείας, Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022

Tην Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022, στα πλαίσια  της Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχικής Υγείας 2022 διεξάγεται το 5ο Φεστιβάλ Τέχνης και Ψυχικής Υγείας από τις 18:00 έως τις 22:00, στην Πλατεία Πάρκου, με σκοπό την ευαισθητοποίηση των πολιτών σε θέματα ψυχικής υγείας και στίγματος.

Συνδιοργανωτές: Δήμος Λαμιέων με τους φορείς ΕΠΑΨΥ (Εταιρία Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ψυχικής Υγείας), ΕΚΨ Π. Σακελλαρόπουλος (Εταιρία Κοινωνικής Ψυχιατρικής Π. Σακελλαρόπουλος), Κοι.Σ.Π.Ε. «ΑΝΕΜΩΝΗ» (Κοινωνικός Συνεταιρισμός Περιορισμένης Ευθύνης «ΑΝΕΜΩΝΗ»), ΠΕΨΥκΚΑ (Πρότυπη Εταιρία Ψυχικής Υγείας και Κοινωνικής Αρωγής), ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ (Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων ) και Τ.Ο.Π.Ψ.Υ. (Τοπική Ομάδα Προαγωγής Ψυχικής Υγείας)  μέλος της οποίας είναι και η ΔΔΕ Φθιώτιδας. Συμμετέχουν τα σχολεία: Ε.Ε.Ε.Ε.Κ  Φθιώτιδας, ΕΝΕΕΓΥΛ Λαμίας και  Μουσικό Σχολείο Λαμίας)

Οι δράσεις – εκδηλώσεις απευθύνονται  σε ενήλικες και παιδιά και περιλαμβάνουν:

Ενημέρωση πολιτών – Έκθεση ζωγραφικής – Έκθεση φωτογραφίας  – Βιωματικά και δημιουργικά εργαστήρια – Εικαστική παρέμβαση από τα Εικαστικά Εργαστήρια του Δήμου Λαμιέων -Μουσικά δρώμενα.