Επιστροφή στα σχολεία με προγράμματα και δράσεις για το περιβάλλον και τον Πολιτισμό

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  συνεχίζει  και φέτος τα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών Θεμάτων που σχετίζονται με περιβαλλοντικά, κοινωνικά και πολιτιστικά ζητήματα που  απασχολούν τις τοπικές κοινωνίες, προωθώντας  παράλληλα και την έννοια της παγκόσμιας πολιτειότητας.

Η κλιματική αλλαγή απαιτεί να έχουμε μια παγκόσμια νοοτροπία, να ενθαρρύνεται η σκέψη και η σύνδεση εντός και μεταξύ  των ανθρώπων και των κοινοτήτων σε παγκόσμια βάση.

Εστιάζουμε φέτος σε προγράμματα με ποιοτική εκπαίδευση για το κλίμα και τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής σε μια προσπάθεια να  μεταδώσουμε στα παιδιά τις γνώσεις και δεξιότητες  που απαιτούνται για την προώθηση της βιώσιμης ανάπτυξης αλλά  και στη διαμόρφωση του μέλλοντος της ασφάλειας  και της ψηφιακής ευημερίας.

Το όραμα ενός  βιώσιμου πλανήτη απαιτεί ισότητα, δικαιοσύνη και αναγνώριση των ίσων δικαιωμάτων ανάμεσα στις σημερινές και τις μελλοντικές γενιές.

Καλή σχολική χρονιά με υγεία και πρόοδο σε όλους μαθητές/τριες εκπαιδευτικούς και γονείς.

Η υπ. Σχολικών Δραστηριοτήτων

Παπαγιαννοπούλου Πολυξένη