Εκδήλωση με το Χαμόγελο Του Παιδιού στο Δημοτικό θέατρο Λαμίας

Η Διεύθυνση  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας στo πλαίσιο ευαισθητοποίησης και κινητοποίησης μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών για το Σχολικό Εκφοβισμό  σε συνεργασία με το  το Δήμο Λαμιέων, καλεί τις Σχολικές Μονάδες των Γυμνασίων της Λαμίας να συμμετέχουν στην εκδήλωση με ένα αντιπροσωπευτικό αριθμό παιδιών (ένα τμήμα), να υποδεχθούμε το «Χαμόγελο του Παιδιού» και τον κ. Γιαννόπουλο.  Θα παρακολουθήσουμε  την ταινία μικρού μήκους «Οι Σκέψεις της Νεφέλης» στο Δημοτικό Θέατρο Λαμίας  την  Παρασκευή 29 Μαρτίου στις 11 π. μ.

«Οι σκέψεις της Νεφέλης» διηγούνται  την ιστορία μιας έφηβης που βιώνει σχολικό εκφοβισμό. Οι σκέψεις και τα συναισθήματά της παίρνουν λόγο και υπόσταση ωθώντας την να μιλήσει για όλα αυτά που νιώθει.

Μετά την ταινία θα ακολουθήσει διάλογος με μαθητές/τριες και ειδικούς ψυχολόγους από το Χαμόγελο του παιδιού κα Έλλη Στάμου και κα Ιωάννα Γκίκα. Είναι μια ευκαιρία να ενθαρρύνουμε τα παιδιά να μοιραστούν απόψεις και εμπειρίες, σχετικές με θέματα σχολικού εκφοβισμού.