ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Περιβαλλοντική εκπαίδευση: (Θεωρητικές προσεγγίσεις και πρακτικές εφαρμογές)

Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Νομού Φθιώτιδας, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Στυλίδας ? Υπάτης, και τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Φθιώτιδας, οργανώνει διήμερο σεμινάριο στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Λαμίας την Παρασκευή 3 Οκτωβρίου, ώρα 17:00, Λεωνίδου 9-11, Λαμία
Σκοπός του σεμιναρίου είναι να παρουσιαστούν στους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας και πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του φυσικού περιβάλλοντος της Οίτης, και μέσω βιωματικών δραστηριοτήτων να εντάξουν αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στο δικό τους πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που εφαρμόζουν στην τάξη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ
1η ημέρα Παρασκευή 3 Οκτωβρίου 2014

17:00 Καλωσόρισμα – Χαιρετισμοί
17:10 «Το έργο LIFE11 NAT/GR/1014 ForOpenForests»,Γεωργιάδης Χρήστος, Διευθυντής του έργου
17:20 «Η περιβαλλοντική εκπαίδευση στη Α/θμια εκπαίδευση»,Σταυρόπουλος Γεώργιος, Υπ. Σχολικών δραστηριοτήτων A/θμιας Εκπ/σης Ν. Φθιώτιδας.
17:30 «Η περιβαλλοντική εκπαίδευση στη Β/θμια εκπαίδευση»,Παπαγιαννοπούλου Πολυξένη,Υπ. Σχολικών δραστηριοτήτων Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Φθιώτιδας.
17:40
«Δράσεις του ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης στην επιμόρφωση ενηλίκων», Παπαγεωργίου Μαρίνα, υπ. ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης
17:50 «Παρουσίαση των δράσεων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της ΕΕΠΦ»,Νικηφοράκη Αλέξια, Σκαμπαρδώνης Σταμάτης.
18:10 «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση-είναι καιρός να την πάρουμε στα σοβαρά!», Αλέκος Γεωργόπουλος, καθηγητής Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, ΑΠΘ
18:40
Διάλειμμα
19:00 «Το παραμύθι ως μέσο περιβαλλοντικής και διαπολιτισμικής ευαισθητοποίησης»
Μάγος Κώστας, Επίκουρος Καθηγητής Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
19:30 «Περιβαλλοντική εκπαίδευση για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας. Η σχέση περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και εκπαίδευσης για τη συναισθηματική νοημοσύνη», Σέβη Παΐδα, Νηπιαγωγός (PhD)
20:00 «Δράσεις περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Οίτης»
20:30 Λήξη πρώτης μέρας

2η ημέρα Σάββατο 4 Οκτωβρίου 2014
08:30 Αναχώρηση για το πεδίο
Εκπαιδευτές: Χρήστος Γεωργιάδης ? Γεωπόνος, Σταμάτης Σκαμπαρδώνης, Αλέξια Νικηφοράκη, Σοφία Καινούργιου, Αλέξανδρος Γεωργόπουλος,
Κώστας Μάγος, Παΐδα Σεβαστή.
Μέλη της Π.Ο. του ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης:Παπαγεωργίου Μαρίνα Υπεύθυνη, Κουτμάνης Παναγιώτης, Συλεούνης Στέλιος, Κουραβάνας Γεώργιος, Αγγελής Κων/νος.
10:00 Άφιξη στο πεδίο (περιοχή Καστανιά). Χωριζόμαστε σε τέσσερις ομάδες και κάνουμε στο πεδίο δραστηριότητες.
14:00 Επιστροφή στην Ι.Μ. Αγάθωνος ? Αξιολόγηση του σεμιναρίου
14:00 Ελαφρύ γεύμα