24/10/2014 Ημέρα κατά της παιδικής παχυσαρκίας Ημερίδα στο 5ο Λύκειο Λαμίας

Ημερίδα στο 5ο Λύκειο Λαμίας 24 Οκτωβρίου 2014 «Διατροφή και Φυσική άσκηση: Ασπίδα  κατά της Παχυσαρκίας»

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας, την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014 θα  πραγματοποιηθεί ενημερωτική ημερίδα σε μαθητές-τριες του 5ου Λυκείου Λαμίας, με θέμα: «Διατροφή και Φυσική άσκηση: Ασπίδα  κατά της Παχυσαρκίας».

Την  ημερίδα  διοργανώνουν το  Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Φθιώτιδας, ο Σχολικός Σύμβουλος  Φυσικής Αγωγής Περιφερειακής Εν. Στερεάς Ελλάδας  με την ομάδα  Φυσικής Αγωγής και το 5ο Λύκειο Λαμίας.

Πρόγραμμα ημερίδας

11:30

Παπαγιαννοπούλου Τζένη, Υπ. Σχολικών δραστηριοτήτωνΘέμα εισήγησης: «Ποιός επηρεάζει τις διατροφικές μου συνήθειες;»

11:50

Νέλλη Μυλωνά, διαιτολόγος διατροφολόγος  Χαροκόπειο ΠανεπιστήμιοΘέμα εισήγησης: «Το fast food στη διατροφή του εφήβου»

12:10

Μελλίγγας Κώστας, καθ. Φυσικής ΑγωγήςΘέμα εισήγησης: «Φυσική άσκηση: ένας σημαντικός παράγοντας πρόληψης κατά της εφηβικής παχυσαρκίας».