Συμβουλευτικές συναντήσεις για γονείς

4o gymnasio4o gymnasio 1Δελτίο τύπου

Οι Σχολικές Μονάδες του 4ου και 1ου Γυμνασίου Λαμίας, του 4ου και    1ου Γενικού Λυκείου Λαμίας,  σε συνεργασία με τις συμβουλευτικές και  υποστηρικτικές δομές της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν.  Φθιώτιδας , διοργανώνουν συμβουλευτικές συναντήσεις για γονείς  που επιθυμούν να ενημερωθούν και να συζητήσουν για θέματα που  αφορούν τη διαπαιδαγώγηση των εφήβων εν μέσω των σύγχρονων  δεδομένων, απαιτήσεων και προκλήσεων.                    Πρόγραμμα συναντήσεων Φεβρουαρίου ? Μαρτίου                             Τετάρτη 25 Φεβρουαρίου, ώρα 6 μ. μ.  «Ασφαλής χρήση του  Διαδικτύου» Μήτσιου Ηλιάνα, υπ. Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Ν. Φθιώτιδας,  Παπαγιαννοπούλου Πολυξένη, υπ. Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων Ν. Φθιώτιδας, Δήμος Γιάννης υπ. ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ν. Φθιώτιδας,, Θεοδώρου Χρήστος, τεχνικός υπ. ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ν. Φθιώτιδας.

Δευτέρα 2 Μαρτίου, ώρα 6 μ. μ. «Συζητάω με το παιδί μου για το Διαδίκτυο ? Χρήση-κατάχρηση του Διαδικτύου» Τζανέτου Βασιλική, Υπ. Σχολής Γονέων,  MSc Psychological and Psychiatric Anthropology, Γεράσιμος  Μεσίρης,  Χριστίνα Μπαλασοίου, Ψυχολόγοι.

Δευτέρα 16 Μαρτίου, ώρα 6 μ. μ.  «Πρόληψη εξαρτησιογόνων ουσιών» Μπλέτσας Στάθης, Κοινωνιολόγος, υπ. Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΠΕ Φθιώτιδας.

Δευτέρα 30 Μαρτίου, ώρα 6 μ. μ.  «Εφηβικές αναζητήσεις γύρω από την εξάρτηση» Μπλέτσας Στάθης, Κοινωνιολόγος . Χώρος διεξαγωγής: αίθουσα εκδηλώσεων του 4ου Γυμνασίου-4ου Λυκείου Λαμίας. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε γονείς παιδιών όλων των ηλικιών, κάθε εθνικής προέλευσης, ηλικίας και μόρφωσης, σε μελλοντικούς γονείς, γονείς ατόμων με ειδικές ανάγκες, εκπαιδευτικούς, ενήλικες τρίτης ηλικίας, ευάλωτες κοινωνικές ομάδες και η παρακολούθησή του δεν συνοδεύεται από οποιαδήποτε οικονομική υποχρέωση.

Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Φθιώτιδας