Ενημερωτικές δράσεις για μαθητές/τριες και γονείς, με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης για το σχ. έτος 2015-16

Τo γραφείo Σχολικών Δραστηριοτήτων της Β/θμιας και Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Φθιώτιδας, σε συνεργασία με το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ (Κέντρο ενημέρωσης πληροφορικής και νέων τεχνολογιών), διοργάνωσαν Ενημερωτικές δράσεις για μαθητές/τριες και γονείς, σε σχολεία του Νομού για το σχολικό έτος 2015-16,με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Σκοπός η πρόληψη και η ευαισθητοποίηση της οικογένειας, του σχολείου και της κοινωνίας και η ενημέρωση σχετικά με  την ηθική, ασφαλή και με μέτρο χρήση του Διαδικτύου.
9/2/2016: 1ο Γυμνάσιο Λαμίας  “Επικίνδυνες συμπεριφορές των εφήβων στο διαδίκτυο”
2/3/2016: Σύλλογος Γονέων 8ου Δημοτικού σχολείου Λαμίας  “Σεξουαλική εκμετάλλευση εφήβων και διαδίκτυο
8/3/2016: Γυμνάσιο Στυλίδας “cyber  bullying ?  παρενόχληση και διαδίκτυο”
18/3/2016: Γυμνάσιο Πελασγίας “Παρενόχληση στον κυβερνοχώρο: μεταξύ συνομηλίκων  και από ενήλικες σε ανήλικους”
4/4/2016: Γυμνάσιο Καμένων Βούρλων “Το τίμημα της εικονικής ζωής”
11/4/2016: Γυμνάσιο Αγ.Κων/νου “cyber  bullying -διαδικτυακά παιχνίδια.