Εκπαιδευτικές δράσεις για τον εορτασμό της Απελευθέρωσης της πόλης της Λαμίας και της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Φθιώτιδας  (δια της υπ. Σχολικών Δραστηριοτήτων) με αφορμή τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου και της Απελευθέρωσης της Πόλης, στο πλαίσιο της  συνεργασίας της με το Δήμο Λαμιέων  και τους τοπικούς φορείς, καλεί τους μαθητές/τριες  των σχολείων να συμμετέχουν στις παρακάτω δράσεις.

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Περπατώ στην πόλη μου: η Λαμία στην Κατοχή»

Σχεδιασμός και υλοποίηση: (Γενικά Αρχεία του Κράτους-Τμήμα Γ.Α.Κ. Φθιώτιδας , Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λαμίας)

Σκοπός η καλλιέργεια της ιστορικής μνήμης των μαθητών/τριών και η κατανόηση της δύσκολης εποχής που βίωσαν οι Λαμιώτες κατά την Ιταλική και Γερμανική κατοχή, από την αρχή του πολέμου έως την απελευθέρωση της πόλης.

Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί στην πλατεία Ελευθερίας με την ελεύθερη συμμετοχή σχολείων Β’ θμιας Εκπαίδευσης, κατά τις ημέρες 19, 20, 26 και 27 Οκτωβρίου 2023.

Ιστορικός Περίπατος με θέμα: «Ελληνοϊταλικός Πόλεμος – Κατοχή – Αντίσταση – Απελευθέρωση»

Διοργάνωση: το Τμήμα ΓΑΚ Φθιώτιδας – Σωματείο «Φίλοι Μουσείου Εθνικής Αντίστασης και Σύγχρονης Ιστορίας Ρούμελης»

Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2023 σε δύο ομάδες μαθητών/τριών, στις 9.00π.μ. και στις 10.30 πμ. με αφετηρία την Πλατεία Ελευθερίας και διάρκεια 1.30 ώρα.

Έκθεση Φωτογραφίας «Μνήμες Αντίστασης»

Θα γίνει οργανωμένη ξενάγηση μαθητών/τριών με την παρουσία του φωτογράφου Νίκου Κοσμίδη (υπ. Διδάκτορα στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων-Μηχανικών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, με προπτυχιακές σπουδές στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό και μεταπτυχιακές στην Ορθόδοξη Θεολογία) η οποία εισαγάγει -φωτογραφικά- τον επισκέπτη σε ποικίλες πτυχές των δύο Παγκόσμιων Πολέμων και του Ολοκαυτώματος.

Η έκθεση,  θα παραμείνει στην πόλη της Λαμίας μέχρι τα τέλη Νοεμβρίου 2023.

Τα εγκαίνια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου, στις 19:00, στο Μουσείο Νεότερης Ελληνικής Ιστορίας (Λαμία, Όθωνος 47).

Λειτουργία έκθεσης: Τρίτη και Πέμπτη 09.00- 13.00 / Τετάρτη 18.00-20.00

Για πληροφορίες και κλείσιμο ραντεβού στο τηλ : 6938014119 / m.i.a.r.1940.1950@gmail.com

Επειδή ο αριθμός των ημερών είναι περιορισμένος, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας ανάλογα με την ημερομηνία εκδήλωσης ενδιαφέροντος, για συμμετοχή στο πρόγραμμα και στον περίπατο.

Για πληροφορίες συμμετοχής μπορείτε να απευθυνθείτε στην κ. Βακιρτζηδέλη Σοφία, (Βιβλιοθηκονόμος ΜΑ-Προϊσταμένη Τμήματος ΓΑΚ Φθιώτιδας) στα τηλ: 2231027087, 6938014119