Έγκριση υλοποίησης Εκπαιδευτικού Προγράμματος με τίτλο: «Σινεμά στην τάξη»

Ένα μικρό μουσείο έβδομης τέχνης για σχολεία, που ταξιδεύει ακόμα και στην πιο απομακρυσμένη γωνιά της Ελλάδας. Μια περιοδική έκθεση με διαδραστικές προβολές και βιωματικά εργαστήρια, η οποία ταξιδεύει από τόπο σε τόπο βοηθώντας τα παιδιά, ειδικά όσα ζουν σε ακριτικές περιοχές, να εξοικειωθούν με τον σύγχρονο πολιτισμό.

Ένα κινητό μουσείο κινηματογράφου μέσα στο ίδιο το σχολείο, που δίνει στα παιδιά τη δυνατότητα να δημιουργούν -με άξονα τις Καλές Τέχνες- τα δικά τους αυτοσχέδια κινηματογραφικά εκθέματα, να αποκτούν εμπειρική γνώση και να διαμορφώνουν την αισθητική τους αντίληψη.

Η δράση «Η Περιπέτεια του Σινεμά στα Μικρά Σχολεία» εγκαινιάστηκε το 2023 υπό την Αιγίδα και με την οικονομική υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού και επεκτείνεται καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους 2023-24 στη νησιωτική Ελλάδα με Δωρεά του Ιδρύματος Αθηνάς Ι. Μαρτίνου.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στον Φορέα: “Cinemathesis”, e-mail: info@cinemathesis.com