«Επιμόρφωση Επαγγελματιών Ψυχικής Υγείας και Κοινωνικής Προστασίας. Από τη Διασύνδεση στην Αποτελεσματικότητα»

Την διημερίδα διοργανώνει ο Δήμος Λαμιέων την Τετάρτη 28 και την Πέμπτη 29 Ιουνίου 2023, στο αμφιθέατρο της ΔΕΥΑ Λαμίας & ώρες 09.00 -14.30.

H ΔΔΕ θα συμμετέχει στην διημερίδα με το δικό της πάνελ, όπου θα συμμετέχουν οι υποστηρικτικές Δομές των Σχολείων για θέματα ειδικής Αγωγής, αλλά και εκπρόσωποι θεσμικά κατοχυρωμένων ρόλων από το ΥΠΑΙΘ, που προωθούν την προαγωγή και την πρόληψη της ψυχικής υγείας των μαθητών/τριών μας στα σχολεία.
Σκοπός της διημερίδας είναι, οι φορείς που δραστηριοποιούνται στο Δήμο Λαμιέων σε θέματα Ψυχικής Υγείας & Κοινωνικής Προστασίας, να παρουσιάσουν τις διοικητικές διαδικασίες παροχής υπηρεσιών τους, να αναδείξουν τις ανάγκες αλλά και προτεινόμενες καλές πρακτικές για την αποτελεσματικότερη επίλυση των προβλημάτων.