Θεματικές ξεναγήσεις μαθητών/τριών (26-29 Μαΐου 2022) στο Αρχαιολογικό Μουσείο Λαμίας

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2022, την Τετάρτη 18 Μαΐου 2022, σας γνωρίζουμε ότι θα υπάρχει δυνατότητα ξενάγησης από αρχαιολόγο στις συλλογές του Βυζαντινού Μουσείου Φθιώτιδας.
Ομοίως, στο πλαίσιο της δράσης «Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές» θα διοργανωθεί περίπατος και θεματική ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο του Κάστρου Λαμίας, με θέμα «Ιστορικός και αρχαιολογικός περίπατος στο Κάστρο της Λαμίας: Ο χώρος, τα κτίσματα, οι άνθρωποι, τα γεγονότα από την Επανάσταση μέχρι σήμερα». Η δράση απευθύνεται κυρίως σε μαθητές των δύο τελευταίων τάξεων του Δημοτικού, των Γυμνασίων, Λυκείων και στο ευρύ κοινό. Θα πραγματοποιηθεί στον αρχαιολογικό χώρο του Κάστρου Λαμίας ως εξής:
 Πέμπτη, 26 Μαΐου 2022 και ώρα: 9.30 π.μ.-13.30 μ.μ.
 Παρασκευή, 27 Μαΐου 2022 και ώρα: 9.30 π.μ.-13.30 μ.μ.

Προϋπόθεση συμμετοχής στις ανωτέρω δράσεις είναι η έγκαιρη τηλεφωνική δήλωση
συμμετοχής των ενδιαφερόμενων, προκειμένου να οργανωθούν ομάδες σύμφωνα με τα
ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα, στο τηλ.: 22310-47628-9, εσωτ. γρ. 226 (υπεύθυνη: Αλεξία
Υφαντή, αρχαιολόγος ΕΦΑΦΕΥ).