«Η Παλιά Λαμία: Έκθεση Φωτογραφίας» 8 έως 28 Φεβρουαρίου 2017

Οι Δ/νσεις Β/θμιας και Α/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας (Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων) σε συνεργασία με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, το Δήμο Λαμιέων και τον Όμιλο Φθιωτών Λογοτεχνών και Συγγραφέων, διοργανώνουν έκθεση φωτογραφίας  με θέμα: Η Λαμία του 19ου και 20ου αιώνα.Τα εγκαίνια της έκθεσης θα γίνουν Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου  18.30 και η διάρκειά της θα είναι μέχρι  τέλους του ίδιου μήνα (28/2). Χώρος της έκθεσης, η αίθουσα υποδοχής (ισόγειο) του κτιρίου της Περιφέρειας, στην πλατεία Ελευθερίας και ώρες λειτουργίας 09.00 – 13.00, τις εργάσιμες ημέρες.Η έκθεση περιλαμβάνει φωτογραφίες από το αρχείο του κ. Νίκου Δαβανέλλου, την Εθνική Πινακοθήκη, το ΕΛΙΑ – Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τράπεζας, από τα ΓΑΚ- Αρχεία Ν. Φθιώτιδας και από διάφορα αρχεία συμπολιτών μας.Σε όσες σχολικές ομάδες επισκεφτούν την έκθεση ο  Όμιλος Φθιωτών Λογοτεχνών και Συγγραφέων θα χορηγήσει δωρεάν βιβλία Φθιωτών Συγγραφέων – μια σειρά για κάθε σχολική μονάδα – καθώς και τεύχη του περιοδικού του Ομίλου «Φθιωτικός Λόγος».Όσα σχολεία ενδιαφέρονται να επισκεφτούν την έκθεση, θα πρέπει να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων.