“Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές”

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Φθιώτιδας και Ευρυτανίας, συμμετέχοντας στην ανωτέρω επικοινωνιακή δράση του ΥΠ.ΠΟ.,«Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές» 2024, διοργανώνει εκπαιδευτικούς περιπάτους και θεματικές ξεναγήσεις σε αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία και μνημεία αρμοδιότητάς μας σε τρία διαφορετικά σημεία της Περιφερειακής Ενότητας Φθιώτιδας.
Α. Δήμος Λαμίας
Διοργάνωση περιπάτου και θεματικής ξενάγησης στον αρχαιολογικό χώρο του κάστρου Λαμίας με θέμα: “περπατώ και μαθαίνω στο κάστρο της πόλης μου” Η δράση απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γυμνασίου και Λυκείου

Πέμπτη, 23 Μαΐου 2024 και ώρα: 9.30 π.μ.-13.30 μ.μ.Παρασκευή, 24 Μαΐου 2024 και ώρα: 9.30 π.μ.-13.30 μ.μ.

Προϋπόθεση συμμετοχής στην ανωτέρω δράση είναι η έγκαιρη τηλεφωνική δήλωση συμμετοχής των ενδιαφερόμενων, προκειμένου να οργανωθούν ομάδες, στο τηλ.: 22310-47628-9/ εσωτ. γρ. 226 (υπεύθυνη εκδήλωσης: Αλεξία Υφαντή, αρχαιολόγος ΕΦ.Α.Φ.ΕΥ.)
Β. ΔΗΜΟ ΔΟΜΟΚΟΥ
Διοργάνωση περιπάτου και θεματικής ξενάγησης στα μνημεία της Οθωμανικής
Περιόδου της μητρόπολης του Δήμου με θέμα «Ιστορικός και αρχαιολογικός περίπατος στα οθωμανικά μνημεία του Δομοκού, γνωρίζω τον τόπο μου και την ιστορία του, φιλοξενώ κι ενημερώνω τους συμμαθητές μου και το ευρύ κοινό»
Η δράση απευθύνεται κυρίως σε μαθητές των τελευταίων τάξεων του Δημοτικού, των
Γυμνασίων και Λυκείων, αλλά και στο ευρύ κοινό.
 Πέμπτη, 23 Μαΐου 2024 και ώρα: 9.30 π.μ.-13.30 μ.μ.
Με σκοπό την καλύτερη οργάνωση της εκδήλωσης παρακαλούμε να μας ενημερώστε
για τη συμμετοχή με έγκαιρη τηλεφωνική δήλωση των ενδιαφερόμενων (μέχρι 14-05-
2023), στο 2231047628-9/ εσωτ. γρ. 222 (υπεύθυνη εκδήλωσης: Κων/να Ψαρογιάννη
αρχαιολόγος ΕΦ.Α.Φ.ΕΥ.).
Γ. ΔΗΜΟΣ ΛΟΚΡΩΝ
Θεματική ξενάγηση στην Αρχαιολογική Συλλογή Αταλάντης στα νέα εκθέματα της
Συλλογής τους «Κούρους της Αταλάντης» και εκπαιδευτικό πρόγραμμα
«Διαδρομές στην Ιστορία του τόπου μας» το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην
Αιάντειο Δημόσια Βιβλιοθήκη Αταλάντης.
Η δράση απευθύνεται κυρίως σε μαθητές των τελευταίων τάξεων του Δημοτικού, των
Γυμνασίων και Λυκείων, αλλά και στο ευρύ κοινό.
 Πέμπτη, 23 Μαΐου 2024 και ώρα: 9.30 π.μ.-13.30 μ.μ.
Προϋπόθεση συμμετοχής στην ανωτέρω δράση είναι η έγκαιρη τηλεφωνική δήλωση
συμμετοχής των ενδιαφερόμενων, προκειμένου να οργανωθούν ομάδες, στο τηλ.: 22330 23355 (υπεύθυνη εκδήλωσης: Μαρία Παπαγεωργίου, αρχαιολόγος ΕΦ.Α.Φ.ΕΥ)